UROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSU <BR>“ŚWIAT WOKÓŁ MNIE” 23.05.2025

UROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSU
“ŚWIAT WOKÓŁ MNIE” 23.05.2025

W  samo południe w piątek 23 maja 2025 r. odbyło się podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dokumentalnych “Świat wokół mnie”. Pomysłodawczynią konkursu jest filmoznawczyni i polonistka Ewa Klonowska, która w tym roku postanowiła zaprosić do jury rybniczankę, autorkę nagradzanego filmu “Rzeczy niezbędne”, a prywatnie swoją wychowankę – Kamilę Taraburę. Tematyka konkursu obejmowała szeroko pojęte obserwacje zjawisk, problemów, wartości występujących we współczesnym świecie, ważnych dla młodego człowieka. W tegorocznej edycji konkursu wśród nadesłanych 23 filmów, znalazło się wiele obrazów poruszających problemy funkcjonowania w szkole, rodzinie, grupie koleżeńskiej. Jury w składzie: przewodnicząca dr hab. Ewelina Konieczna pracownik UŚ., mgr Kamila Tarabura – reżyserka filmowa,  tegoroczna laureatka Paszportu Polityki oraz mgr Danuta Sarna- dyrektorka MDK przyznało nagrody i wyróżnienia.

W nagrodzonych filmach jury zauważyło przemyślaną koncepcję reżyserską, precyzyjny przekaz, świadome użycie środków filmowych i wykorzystanie ich w budowaniu znaczeń filmu.

Na finałowej Gali mogliśmy zobaczyć wszystkie nagrodzone filmy i porozmawiać na ich temat z autorami oraz zaproszoną młodzieżą z klas licealnych z VLO im. Jerzego Kukuczki w Rybniku. Tegoroczną edycję konkursu niech zakończą słowa Kamili Tarabury przekazane z ekranu do uczniów – jeżeli kochacie film, to kręćcie, próbujcie, uczcie się na błędach “Do roboty”!

 

GALERIA

 

I MIEJSCE

Tymoteusz Krynicki i Stanisław Potyra –  Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku
“W dwie strony”
Za prosty i równocześnie komplementarny obraz, który operuje przemyślanymi środkami wyrazu.
Co najważniejsze, dobrane środki: sposób filmowania, muzyka, montaż – budują sensy i pracują na wydźwięk filmu. Dzięki niedopowiedzeniu w ostatnich sekundach, zostajemy z silnym poczuciem, że zawsze są dwie strony medalu, a po drugiej stronie jakiegokolwiek sporu zawsze jest drugi człowiek.

II MIEJSCE

Oliwia Antczak, Emma De Panus – VI LO im. J. Lelewela w Łodzi
“Life”
Za precyzyjny obraz wyidealizowanego i zunifikowanego świata, widzianego przez instagramowe filtry, który zostaje zderzony z tęsknotą za tym co zwyczajne, beztroskie, szczere i prawdziwe.

III MIEJSCE  (ex aequo)

Dorota Tann  – Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku
 “Ewa”
Za wybór  ważnego społecznie tematu ukazującego historię emerytowanej nauczycielki, która podjęła się wyjątkowej misji – została rodziną zastępczą dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Twórcy filmu z wrażliwością i szacunkiem oddali głos bohaterce, ukazując jej codzienność, czułość, determinację i siłę płynącą z miłości do drugiego człowieka.

III MIEJSCE  (ex aequo)

Marcelina Shohag – VI LO im. J. Lelewela w Łodzi
“Świat wokół mnie”
Za twórcze podejście do filmowej formy i świadome wykorzystanie autotematyzmu przez odwołanie się do procesu tworzenia scenariusza filmu. Poprzez wprowadzenie elementów refleksji nad procesem twórczym, Autorka zbudowała oryginalną strukturę autorefleksyjnej opowieści o otaczającym ją świecie.

WYRÓŻNIENIE

Skyla Hargreaves i Michalina Leszkiewicz – VI LO im. J. Lelewela w Łodzi
“Stół”
Za ukazanie problemu rozpadu więzi rodzinnych przy pomocy uniwersalnej symboliki stołu, który zamiast łączyć dzieli bliskie sobie osoby.

NAGRODA

Aleksandra Figura – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czarnem
Krzyk ciszy”
Za przejmujący obraz świata, w którym dominuje przemoc, wykluczenie i poczucie obcości. Za oszczędne czarnobiałe obrazy z dominującą metaforą maski pod którą skrywane jest prawdziwe ja.