PODSUMOWANIE ROKU 2024

PODSUMOWANIE ROKU 2024

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Rok 2024 rozpoczęliśmy z klimatycznym koncertem „Na zimową nutkę” w wykonaniu zespołów muzycznych prowadzonych przez p. Karolinę Hanik.

W styczniu na Hali MOSiR W Żorach odbyły się “Zimowe zawody modeli halowych”, w których wychowankowie pana Jacka Siwicy  wywalczyli 4 miejsce.

W ferie zimowe po raz pierwszy w naszej placówce odbywały się REFLEX WINTER WORKSHOPS, warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży, która na co dzień ćwiczy pod czujnym okiem p. Moniki Floryszak. Gościliśmy wspaniałych pedagogów, instruktorów i choreografów, którzy oprócz przekazywania wiedzy zadbali o wspaniałą i niezapomnianą atmosferę.

W czasie ferii nie zabrakło również warsztatów teatralnych, plastycznych, wokalnych i warsztatów z makramy.

18-20 marca w MDK trwały przesłuchania Miejskiego Konkursu Recytatorskiego dla klas szkół podstawowych.

Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy otwarciem wystawy pt. “Kontrastowa mozaika” Pracowni Plastycznej Kontrasty pod kierunkiem p. Zuzanny Śmieja.

Również w marcu  nasza placówka była miejscem twórczego spotkania Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Artyści i edukatorzy z różnych stron Polski (ale również z Hiszpanii i Armenii) wzięli udział w seminarium naukowo-edukacyjnym i Walnym Zebraniu PK InSEA.

Kwiecień upłyną naszym tancerzom bardzo intensywnie. Pierwsze wspaniałe wieści napłynęły do nas z Ozimka gdzie odbył się  XXVII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych TAŃCOWADŁA. Nasze zespoły prowadzone przez p. Monikę i p. Marzenę jak zwykle stanęły na podium i tak już pozostało do końca roku.

Również nasze zespoły muzyczne i soliści mogli zaprezentować się Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Czerwionce-Leszczynach.

14 kwietnia w słoneczne, niedzielne popołudnie odbyła się premiera teatru Pętelka. Tym razem młodzi aktorzy  pod opieką p. Zosi Paszendy „wzięli na warsztat„ scenariusz Marty Guśniowskiej pt. „ONY”.

18 kwietnia odbyły się otwarte zajęcia z p. Karolina Hanik, gdzie rodzice, dziadkowie i rodzeństwo zespołu Małe Wiolinki, miały jedyną w swoim rodzaju okazję aby razem pośpiewać i poruszać się w rytm muzyki.

19 kwietnia odbył się drugi wernisaż Pracowni Plastycznej Kontrasty, tym razem w DK Boguszowice, gdzie można było podziwiać prace młodych artystów w „Galerii pod Oknem”.

Końcówka kwietnia i początek maja to zdecydowanie okres poświęcony muzyce. W tym czasie odbyło się sześć koncertów z cyklu „Nasza Muzyczna Podróż”. Gdzie na naszej scenie zaprezentowały się zespoły, wokaliści i instrumentaliści.

22 maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się koncert taneczny “Dzieci Rodzicom”, gdzie debiutowały zespoły JOY KIDS i JOY JUNIOR prowadzone przez p. Martynę Jarosz

“BeZ RaM” to tytuł wystawy Pracowni Plastycznej Kameleon, prowadzonej przez naszą p. dyrektor Danutę Sarnę, której wernisaż odbył się 29 maja 2024 r. w naszej placówce.

Ostatnie 10 dni maja pracownia plastyczna Creatio spędziła w Macedonii uczestnicząc w  43. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki SMALL MONTMARTRE OF BITOLA 2024.

W czerwcu odbyło się uroczyste podsumowanie, z udziałem prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery Międzynarodowego Konkursu Plastycznego z cyklu „Wielcy znani i nieznani”. Tym razem biennale było dedykowane florenckiemu artyście – Sandro Botticelli.

W ramach projektu Dni Dorsten w Rybniku w czerwcu, tancerki p. Marzeny mogły  zintegrować się z młodzieżą z Dorsten. Całą wizytę naszych gości koordynowała niezastąpiona p. Magdalena Nabagło  i nasza p. wicedyrektor p. Katarzyna Jakubowska.

19 czerwca natomiast w Zespole Edukacyjno-Artystycznym Przygoda w Rybniku Arkadiusz Marcol – zastępca Prezydenta Miasta Rybnika wręczył tytuły Rybnickiego Prymusa. W gronie laureatów, z dziedziny kultury, znalazło się 13 naszych wychowanków. To również dobry rok dla naszych nauczycieli. Pani Milada Więckowska otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji, p. Iwona Remiorz medal Komisji Edukacji Narodowej, a p. Karolina Hanik nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika.

19 czerwca 1963 odbył się pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W dniu urodzin Festiwalu, p. Wojciech Świerczyna zabrał swoich uczniów ze starszych grup do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, aby zapoznać Ich z historią Festiwalu i wraz z Nimi stanąć na deskach legendarnego opolskiego amfiteatru.

Pod koniec czerwca odbył się polsko-amerykański plener artystyczny „Walc pożegnalny”.

To był dobry wstęp do wakacji, w czasie których odbyły się dwa plenery artystyczne, jeden obóz teatralny i kilkudniowy wyjazd do Warszawy. Dodatkowo ponad 100 dzieci skorzystało ze stacjonarnych zajęć, warsztatów i wycieczek.

We wrześniu grono naszych nauczycieli zostało powiększone o dwie nauczycielki p. Manuelę Filipską, która prowadzi zajęcia wokalne i rytmiczne oraz p. Monikę Kołodziej – Mrosek z plastyki.

Październik był gorącym miesiącem dla naszych wychowanków.

17 października otwarta została wystawa Pracowni Plastycznej GiR-a. Na wystawie znalazły się prace wykonane przez młodzież na zajęciach oraz z wakacyjnego pleneru w Orawskim Podzamczu na Słowacji zorganizowanego przez p. Miladę Więckowską.

W październiku nasz Chór Bel Canto pod dyrygenturą p. Iwony Remiorz zdobył w Katowicach Brązowe Pasmo w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w ramach XVI Śląskiego Święta Pieśni Chóralnej Magnificat.

Nasz młodziutki zespół “Szóstki” prowadzony przez p. Małgosię Kubalę-Dorczak w kategorii artystycznej w X Międzyszkolnym Ddniu z Pasją zdobywa III MIEJSCE.

Październik to również dobry miesiąc dla naszego teatru Pętelka, który zdobył nagrodę  w Bielsku- Białej w V Spotkaniach Teatralnych AGRAFKA.

A taneczny zespół Reflex w Rzeszowa na XXI Międzynarodowym  Festiwal Zespołów Tanecznych “O Laur Rzecha” zdobyli II miejsce w najstarszej kategorii wiekowej.

W listopadzie urosło w naszej placówce DRZEWO DOBREGO SŁOWA. To wspólny projekt ze Szkołą Specjalną nr 7, a najmłodsi tancerze p. Marzena posadzili żonkile na terenie naszej placówki. Dzieci wspólnie stworzyły pole nadziei, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji wspierania tym razem Domowego Hospicjum im.Św.O.Rafała Kalinowskiego w Rybniku.

Ale listopada to przede wszystkim dwa nasz sztampowe festiwale „Ogólnopolski Festiwal Magia Tańca”, na który przyjechało ponad 600 tancerzy z całej Polski i Wojewódzki Festiwal Piosenki Turystycznej.

Pracownia Plastyczna CREATIO rozpoczęła swoją MAPĘ SZTUKI i tak do grudnia wraz z p. Aldoną Kaczmarczyk – Kołucką podróżowała po Polsce i Europie.

Grudzień to nie tylko Mikołaj, który nas odwiedził i udowodnił jak świetnie tańczy ale to otwarcie pięknej, magicznej wystawy pracowni Walor pt. Pomarańczowe Fantazje, którą do lutego można podziwiać w naszej galerii. Tą niesamowitą wystawę zaaranżowała p. Ewa Tomas – Modlich.

Przed świętami zapaliła się u nas niesamowita LAMPA, a to za sprawą p. Zofii Paszendy i jej teatru PACYNKI. 15 grudnia odbyła się premiera spektaklu pt. „Pan Lampa”.

No i w ostatnich dniach grudnia dotarły do nas cudowne informacje z Lublina. Nasi wychowankowie z pracowni Filmowej, która działa pod kierunkiem p. Ewy Klonowskiej, w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym “Miasto dobrze się kręci” zdobyli I miejsce i Nagrodę Dyrektora MDK pod Akacjami w Lublinie. Swoje nagrody odbiorą już w Nowym Roku w styczniu.

Oczywiście to tylko niektóre nasze wydarzenia, sukcesy, imprezy tego kończącego się roku 2024. Nie sposób ich wszystkich wymienić. To czego tu nie napisaliśmy możecie doczytać na naszej stronie. Tam też zobaczycie ogrom pięknych zdjęć, które przez cały rok robił dla nas p. Jarek Lasota, który w naszej placówce prowadzi kółko fotograficzne.

W cotygodniowych, różnych zajęciach brało udział ponad 1100 wychowanków. To był dobry rok!!!!! Czekamy na Nowy! Tym bardziej, że będzie to rok JUBILEUSZOWY. Będziemy obchodzić nasze 40 urodziny!!!!!! Dziękujemy, że z nami byliście i że wspólnie z nami tworzycie to miejsce.