MAPA SZTUKI – CREATIO W SZWECJI

MAPA SZTUKI – CREATIO W SZWECJI

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

Młodzież z pracowni plastycznej Creatio MDK w Rybniku spędziła pięć dni na kolejnym wyjeździe edukacyjno-artystycznym cyklu MAPA SZTUKI.

Tym razem miejscem naszej wyprawy była stolica Szwecji – Sztokholm. Był to już czwarty wyjazd pracowni do tego kraju, wcześniej trzykrotnie odbywały się tam nasze letnie plenery Creatio.

Celem takiej wycieczki jest zawsze obcowanie ze sztuką, poznawanie  i odczuwanie danego miejsca, interdyscyplinarne działania artystyczne i integracja uczestników.
Nam udało się zobaczyć Sztokholm z różnych perspektyw – historycznej, artystycznej, nordyckiej, reprezentacyjnej, fotograficznej, literackiej, geograficznej, turystycznej, obyczajowej…

Od razu po przylocie, od pierwszego spaceru zachwyciliśmy się skandynawską zimą, iskrzącym słońcem i niesamowitymi barwami.  
Nasza grupa każdego dnia przemierzała zabytkowe uliczki Starego Miasta i po dwóch dobach zakątki Gamla Stan nie miało dla nas tajemnic.

Poznawanie miasta zaczęliśmy od wizyty w Szwedzkim Muzeum Narodowym – Nationalmuseum. Tam z zafascynowaniem przyglądaliśmy się pracom Rembrandta, El Greca, Cezanne’a, Moneta  i wielu innych artystów.

Poznaliśmy twórczość najbardziej znanego szwedzkiego malarza Carla Larssona i rzeźbiarza Carla Millesa.

Później obserwowaliśmy reprezentacyjną wizytówkę Sztokholmu, którą jest uroczysta zmiana warty na Zamku Królewskim. 

Wieczorami po samodzielnie przygotowanej kolacji przy szwedzkiej „fice” zasiadaliśmy przy prezentacjach multimedialnych. Zawsze były one zapowiedzią tematyczną i wprowadzeniem do motywów następnego dnia. Był to też czas przeznaczony na nasze zajęcia rysunkowe i fotograficzne. 

Następny dzień spędziliśmy w duchu nordyckim na wyspie Djurgården. Kolejne przybytki sztuki na naszej trasie to Nordiska Museet i Vasa Museet. Tam przypatrzyliśmy się lapońskiej kulturze Saamów, podziwialiśmy królewski galeon Vasa przekształcony w okręt-muzeum, weszliśmy w interaktywny świat wystawy „Arktyka – czas topnienie lodu” i poznaliśmy pięć wieków historii skandynawskiej. Była to prawdziwa mozaika kolorów, faktur, kształtów i zapachów.

Popołudnia spędzaliśmy na klimatycznym, tradycyjnym jarmarku adwentowym  Julmarknaden w sercu Starego Miasta.

Sztokholm był dla nas również miejscem doświadczania i oglądania sztuki nowoczesnej. Wizyty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Moderna Museet oraz Muzeum Architektury i Wzornictwa – ArkDes dały możliwość zobaczenia z bliska najnowszych rozwiązań z dziedziny wzornictwa oraz prac Salvadora Dali, Rene Magritte’a, Edvarda Muncha, Roya Lichtensteina czy ekspresjonistów niemieckich.

Nowa wiedza była również inspiracją do naszych ulubionych działań takich jak gry, quizy i „żywe obrazy”, które aranżowaliśmy nawet w oczekiwaniu na lot powrotny do Polski.

Po wielu przebytych kilometrach, pełni nowych wrażeń żegnaliśmy Szwecję w ulewnym deszczu. Ostatnie godziny przed powrotem do naszego rybnickiego Młodzieżowego Domu Kultury spędziliśmy w sztokholmskim Domu Kultury – Kulturhuseet.

GALERIA