PLENER ARTYSTYCZNY PRACOWNI CREATIO – SKANDYNAWSKA SAGA 2018

SKANDYNAWSKA SAGA , cz. II – Norwegia, sierpień 2018

Granice? Nigdy żadnej nie widziałem,

ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi.!

Mottem tegorocznego pleneru artystycznego pracowni plastycznej „Creatio” były słowa norweskiego żeglarza i odkrywcy Thora Heyerdahla.

Wyjazd ten był to drugą częścią skandynawskiej sagi mającej formę kilkuletniego projektu interdyscyplinarnego pracowni i dwudziestym drugim z kolei twórczym latem wychowanków Creatio. Blisko pięćdziesiątka młodych artystów spędziła 2 tygodnie w zachodniej Norwegii nad fiordem Hardanger. Natura i dziedzictwo regionu  były tematem i inspiracją codziennych zajęć z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, fotografii,  sportu i kultury. Niesamowite krajobrazy długich norweskich fiordów, zmieniające się kolory jezior, majestatyczne góry, rwące wodospady i urzekające miasteczka czy wioski zapierały dech w piersiach i stanowiły przepiękną scenerię działań młodych rybniczan. Grupa mieszkała na urokliwej nadmorskiej farmie Vassel Gård w miasteczku Herand. Malowniczy klimat tradycyjnych zabudowań i niezwykła serdeczność gospodarzy spowodowały, że miejsce było magiczną krainą dla wszystkich uczestników.  Rozległa przestrzeń łąk, pagórków, skał, lasów, jeziora i morza wzbogacała wyobraźnię i kreatywność młodych artystów. Obserwowali i malowali rybackie miasta w plenerze, kreowali filmy oparte na motywach znanych obrazów, tworzyli małe dzieła sztuki z gęsich piór, poznawali i uwspółcześniali tajemnice średniowiecznych manuskryptów, eksperymentowali ze sztuką abstrakcyjną, sztuką papieru, sztuką ziemi, sztuką ciała i fotografią. W czasie pleneru powstały interdyscyplinarne projekty „Norwegian wood” i „Vigeland 2018”, a także instalacje i happeningi „Granice”, „Miasteczko Creatio” czy „Brama do snów”. Wieczory były poświęcone wykładom poruszającym zagadnienia muzyczne, filmowe, geograficzne, naukowe i artystyczne. Uczestnicy mieli również możliwość zmierzenia się z ciekawą formułą prezentacji jaką jest japońska Pecha Kucha. Nocne rodaków rozmowy kończyły się zazwyczaj wspólnym śpiewem przy akompaniamencie kilku maleńkich ukulele. Nie zabrakło jak zawsze wycieczek, wypraw i zwiedzania różnych regionów Europy.  Podróżując przez cztery kraje europejskie – Niemcy, Danię, Norwegię i Szwecję – grupa zatrzymała się i pływała na duńskim końcu świata czyli przylądku Skagen w miejscu zetknięcia dwóch mórz Bałtyckiego i Północnego  i w małym nadmorskim szwedzkim porcie Ystad. W samej Norwegii  podróżnicy z Creatio zwiedzili 900-letnie Bergen – „bramę do fiordów”  a równocześnie miasto murali Banksyego i drewnianych chat bryggen,  udali sięz wizytą do regionalnej galerii Hardanger Art Gallery gdzie przeszli „drogę sztuki”. Młodzi ludzie poznawali fascynujące zakątki i pływali w wodach fiordu i jeziora, wybrali się na całodniową górską wędrówkę i wspinaczkę do wodospadu Vøringsfossen.  W deszczu i mgle podziwiali specjalność norweską – jeden ze stovkirke czyli drewniany kościół słupowy w Heddal. Na dwa ostatnie  dni plener przeniósł się do stolicy Norwegii – Oslo. Tam w muzeach nasi wychowankowie oglądali dzieła Edwarda Muncha, Picassa i van Gogha,  przypominali sobie historię wyprawy i statku Kon-Tiki, zobaczyli i odegrali rzeźby Vigelanda, oglądnęli Operę i Ratusz w Oslo. Spokojny wieczorny spacer po starówce i nadbrzeżu Aker Brygge zamienił się niespodziewanie w śpiewno-taneczny korowód bardzo kreatywnego Creatio. Jesienią w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej.