WERNISAŻ PRACOWNI CREATIO - SZTUKA PODRÓŻOWANIA 3.11.2018

 

  Sobotni wieczór 3 listopada zgromadził w Młodzieżowym Domu Kultury około 100 sympatyków sztuki i kreatywnego podróżowania. Tym magicznym wydarzeniem, które przyciągnęło tyle osób był wernisaż wystawy XXII Interdyscyplinarnego Pleneru Artystycznego Pracowni Plastycznej CREATIO.

Młodzi artyści, którzy na wystawie pokazali swoje prace wrócili w ostatnich dniach sierpnia z dorocznego letniego pleneru. Artystyczne wyjazdy tego typu organizowane przez pracownię od 1995 roku, przeznaczone są wyłącznie dla uczestników zajęć i mają miejsce w różnych zakątkach Europy.

Organizacją wernisażu, instalacją całej wystawy i przygotowaniem poczęstunków zajęli się młodzi wychowankowie pracowni – uczestnicy tegorocznego pleneru.

Wystawa pt. "Skandynawska Saga cz.II" było wizualną refleksją i artystycznym reportażem na temat 2 intensywnych tygodni spędzonych przez młodych artystów w Norwegii.

Wernisaż rozpoczął się muzycznym występem plastyków z Creatio, potem Dyrektor MDK Barbara Zielińska powitała w ciepłych słowach artystów i zgromadzonych gości. Na spotkaniu oprócz wychowanków i absolwentów pracowni, ich rodzin, przyjaciół i znajomych zjawili się artyści i edukatorzy z naszego regionu oraz Monika Goetzendorf-Grabowska - prezes Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Organizator pleneru Aldona Kaczmarczyk-Kołucka w barwny i emocjonalny sposób opowiadała o każdym projekcie i elemencie wystawy uświadamiając zgromadzonym czym jest pasja i potrzeba tworzenia w życiu młodego człowieka.

W pierwszej części pokazano prezentacje multimedialne ilustrujące różnorodne działania plenerowe – od malarstwa poprzez fotografię, muzykę, żywe obrazy aż po kręcenie filmów a wszystko w scenerii oszałamiającej skandynawskiej przyrody.

Następnie otwarto wystawę plastyczno-fotograficzną. Można było na niej zobaczyć prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne, małe dzieła inspirowane japońską sztuką papieru lub piórami gęsimi, streszczenia wykładów plenerowych.  Dalsze kontemplowanie sztuki i rozmowy z artystami odbywały się przy smakowitym fit-poczęstunku.

 

GALERIA

 

FILM(dodano: 05-11-2018, odsłon: 363)

 

Młodzieżowy Dom Kultury 44-217 Rybnik, ul. Wł. Broniewskiego 23, tel. (32) 421 51 55, tel/fax. (32) 422 40 88, mdkwr@poczta.onet.pl